Święta pachnące wanilią i cynamonem

6
2172
Świąteczna aromaterapia
Zimowe zapachy mają działanie aromaterapeutyczne | fot.: Fotolia

Zima, zwłaszcza w okresie świątecznym, to szczególny czas. Pomimo mrozów za oknem, opadów śniegu i spadku sił witalnych, kojarzy się z długimi wieczorami przy świecach, rodzinną atmosferą, a szczególnie z charakterystycznymi dla tego czasu zapachami: cynamonu, goździków, kakao, czy wanilii. Oprócz aromatycznych olejków, znaleźć je można także w kosmetykach, które doskonale pielęgnują urodę, poprawiają nastrój, a przy tym pachną tak kusząco, że masz ochotę je zjeść.
Gdzie szukać ulubionych zimowych aromatów?

Goździki i cynamon, ze względu na ich właściwości rozgrzewające, dodaje się do herbat, kaw, deserów, ciast, pierniczków. Wanilia i kakao podnoszą poziom endorfin, co w sezonie zimowym jest niewątpliwie ważne ze względu na zmniejszenie odpowiedniego poziomu witaminy D w organizmie. Wszystkie wymienione rośliny ze względu na swoje właściwości (także aromatoterapeutyczne) znalazły zastosowanie w salonach kosmetycznych. Olejki aromatyczne wprawiają klientów w pozytywny, świąteczny nastrój, ale to nie jedyna zaleta zimowych przypraw.

Cynamon to popularna przyprawa, którą pozyskuje się ze sproszkowanej kory młodych pędów cynamonowca cejlońskiego. W jego składzie znajdują się między innymi: aldehyd cynamonowy, eugenol, octan cynnamylu, linalol. W kosmetologii stosuje się go najczęściej w preparatach ujędrniających, ściągających oraz rozgrzewających. Sprawdza się też doskonale w balsamach i kremach wyszczuplających. Każda z nas może także samodzielnie przygotować olejek do kąpieli o zapachu cynamonu. Wystarczy kilka lasek cynamonowych (najlepiej ekologicznych) zamoczyć w słoiku z wysokiej jakości olejem roślinnym. Po kilku tygodniach otrzymamy olejek, który jest świetnym dodatkiem do kąpieli, ale także składnikiem innych kosmetyków w produkcji domowej.
Zapach cynamonu jest także wykorzystywany do produkcji perfum, najczęściej męskich. W liniach kobiecych cynamon znaleźć można, na przykład w Lolita Lempicka L de Lolita, Nina Ricci Belle de Minuit, Nina Ricci Delice d’epices, Calvin Klein Obsession, Yves Saint Laurent Opium, Yves Saint Laurent Yvresse, Chopard Casmir, Christian Dior Poison.

Wanilia to orchidea pochodząca z tropików. Olejek waniliowy powstaje w długim i kosztownym procesie: suszone laski wanilii poddaje się ekstrakcji rozpuszczalnikami, następnie dodaje alkohol, aby w efekcie otrzymać olejek o bardzo charakterystycznym, delikatnym, słodko-mlecznym zapachu. Olejek waniliowy, ze względu na swój unikatowy zapach, ma zastosowanie w aromaterapii. Używa się go w terapii bezsenności, stresu, lęku, jest także afrodyzjakiem, dlatego możemy spotkać go w preparatach do masażu, czy balsamach do ciała.
Oprócz tego, ze względu na działanie nawilżające, jest obecny w peelingach do ciała, żelach pod prysznic, balsamach do ciała, a także perfumach. Wanilia jest jednym
z najczęściej stosowanych aromatów w składzie perfum, np. Lolita Lempicka L de Lolita, Lacoste Inspiration, Thierry Mugler Angel, Dior Hypnotic Poison.

Kakao – ziarno kakaowca, dzięki licznym właściwościom pielęgnacyjnym, stanowi podstawę aromatycznych, czekoladowych kosmetyków. Kakaowiec jest źródłem flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników. Zawiera bogactwo minerałów o właściwościach regenerujących i nawilżających, przyśpiesza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu poprawia się koloryt skóry i znikają drobne obrzęki. Posiada działanie ujędrniające i wyszczuplające, oczyszcza skórę z toksyn, co jest zasługą znacznych ilości kofeiny. Obecna w czekoladzie fenyloetyloamina zwiększa produkcję hormonów szczęścia  – endorfin – i sprawia, że kosmetyki na jej bazie także relaksują i poprawiają nastrój.
Perfumy z zawartością kakao: Comme des Garçons Spicy Cocoa, Comptoir Sud Pacifique Amour de Cacao, Dior Pure Poison Elixir, Yves Rocher Neonatura Cocoon.

Goździki – te najwyższej jakości pochodzą z Azji. Swój charakterystyczny zapach zawdzięczają eugenolowi, czyli lotnemu składnikowi olejku o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwbólowym, pobudzającym i rozkurczającym. Eugenol pojawia się też w składach kosmetyków pielęgnacyjnych – jest silnym antyoksydantem – obniża poziom wolnych rodników, działa więc przeciwstarzeniowo. Niestety składnik ten może także uczulać i (w skrajnych przypadkach) powodować wyprysk kontaktowy. Goździki znajdziemy w perfumach Kenzo Jungle, Miller et Bertaux Om albo Clove Absolute marki Washington Tremlett.

Wrażenia zapachowe zapamiętujemy niezwykle łatwo, często stanowią one oprawę naszych wspomnień, przeżyć lub kojarzą się z określonymi emocjami. Zima szczególnie sprzyja zapachom ciężkim, słodkim, otulającym – cieszmy się nimi i przywołujmy magiczną atmosferę świąt tak często, jak tylko mamy na to ochotę.

 [divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

Róża Detmer