wtorek , 23 Styczeń 2018
Kasa fiskalna w gabinecie
Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie są objęte rocznym limitem obrotu 20 000 zł | fot.: Fotolia
Strona główna / Własny gabinet / Projekt Rozporządzenia MF: kasy fiskalne we wszystkich salonach kosmetycznych

Projekt Rozporządzenia MF: kasy fiskalne we wszystkich salonach kosmetycznych

Wszystkie salony kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie zostaną objęte obowiązkiem prowadzenia ewidencji bez względu na poziom osiąganych obrotów – to najważniejszy dla nas wniosek płynący z planowanego Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z konieczności stosowania kas fiskalnych.
Co to oznacza dla przeciętnego gabinetu? Kiedy należy podjąć decyzję o kupnie urządzenia fiskalnego?

Co się zmieni? Koniec z limitem obrotu

Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że usługi kosmetyczne, kosmetologiczne i fryzjerskie są objęte rocznym limitem obrotu 20 000 zł, który należy obliczać proporcjonalnie do liczby dni handlu w danym roku podatkowym. Dopiero przekroczenie tej kwoty obliguje do rozpoczęcia ewidencji z zastosowaniem urządzenia fiskalnego – najpóźniej pierwszego dnia trzeciego miesiąca, licząc od miesiąca, w którym obrót został przekroczony. Regulacje te będą obowiązywały do 31. grudnia 2014 roku.

pckf-kasa-fiskalna-kosmetolodzy-1
Obecne przepisy dotyczące kas fiskalnych w gabinetach będą obowiązywać tylko do końca roku.

Rozporządzenie Ministra Finansów (obecnie jeszcze w fazie projektu) zniesie zwolnienie ze względu na wielkość osiąganego obrotu w przypadku salonów fryzjerskich, kosmetycznych i gabinetów medycyny estetycznej. Wprawdzie przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, ale już dziś warto zadać sobie pytanie, jak wiele salonów zostanie objętych nowym obowiązkiem.

– Badania rynku, które przeprowadziliśmy, pokazują, że np. w województwie mazowieckim, nie tylko w Warszawie, ale także w mniejszych, okolicznych miejscowościach, nawet w co trzeciej zarejestrowanej i aktywnej działalności gospodarczej, zajmującej się świadczeniem usług kosmetycznych, kosmetologicznych lub fryzjerskich, nie używa się obecnie urządzenia fiskalnego – ocenia Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

pckf-kasa-fiskalna-kosmetolodzy-2
Warto poszukać wygodnej i funkcjonalnej kasy fiskalnej, przeznaczonej do pracy min. w gabinetach kosmetycznych.

Kasa fiskalna najpóźniej 1 marca 2015 roku

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy 1 stycznia 2015 roku mają zostać objęci obowiązkiem rejestrowania sprzedaży niezależnie od osiąganego obrotu, będą mieli do dyspozycji trzymiesięczny okres dostosowawczy.

– Projekt Rozporządzenia MF zakłada, że salony kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne zyskają czas na zainstalowanie urządzenia fiskalnego do 1 marca 2015 roku – podkreśla Marcin Ciechowicz.

Oznacza to, że osoby świadczące tego typu usługi nie będą musiały z dnia na dzień dopasować działalności gospodarczej do nowych przepisów.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Procedura rozpoczęcia ewidencji nie oznacza jedynie kupna właściwego urządzenia fiskalnego. Zanim wydamy jakikolwiek paragon, powinniśmy zgłosić liczbę kas i miejsca ich użytkowania do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego, dokonać fiskalizacji, a następnie zarejestrować kasy w US. Zdarza się, że cała procedura trwa nawet kilka dni, a czekanie do ostatniej chwili może nas narazić na negatywne konsekwencje i niepotrzebny stres. Choćby z powodu dostępności urządzeń. Marcin Ciechowicz przypomina nieodległą historię wcześniejszych zmian:

– Poprzednia znaczna zmiana przepisów, która miała miejsce 1 stycznia 2013 roku, obniżyła roczny limit obrotów z 40 000 do 20 000 zł. Wielu podatników zwlekało wtedy z kupnem urządzenia fiskalnego i postanowiło dopełnić obowiązku w ostatnim możliwym terminie. Efekt był taki, że kas zabrakło zarówno u producentów, jak i u dystrybutorów.

Lista urządzeń fiskalnych przeznaczonych do pracy w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Sprawdź także

zabiegi wykonywane tylko przez lekarzy

Tylko lekarz, czyli co zmieni się w przepisach dotyczących medycyny estetycznej

Powiększanie ust, wypełnianie zmarszczek czy ujędrnianie twarzy – choć zabiegi medycyny estetycznej są stosunkowo bezpieczne, …

3 komentarze

 1. Od dwóch lat funkcjonuje z kasa fiskalna. Niewiele się zmieniło. Większość klientów zabiera paragony: wliczają do stałych kwot z budżetu domowego, albo.. sami posiadają kasy fiskalne i uważają że jesteśmy w jednej grupie.

 2. Gabinet Masażu Kielce

  Witam.
  A jak ma się sytuacja z gabinetami masażu? Bo pytam i każdy udziela mi innej odpowiedzi. Jedni podciągają masaż pod kosmetykę a inni pod rehabilitację. jeszcze inni mówią, że interpretacja przepisu będzie zależała od kontrolującego mnie urzędnika.

  • Z gabinetami masażu sytuacja faktycznie jest skomplikowana, ale chyba zarówno w przypadku „podciągania pod kosmetykę”, jak i „pod rehabilitację”, będzie trzeba zainstalować kasę niezależnie od wielkości obrotu. Jakieś te usługi być muszą 😉 a skoro czynności kosmetyczne i medyczne zostały zobowiązane do posiadania kasy, to nie ma ucieczki.

   Zawsze można poprosić o indywidualną interpretację przepisów w urzędzie skarbowym przypisanym do twojej działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś robotem: *