poniedziałek , 23 Kwiecień 2018
Strona główna / Recenzje / Nasza recenzja: Nowoczesna kosmetologia Marcin Molski

Nasza recenzja: Nowoczesna kosmetologia Marcin Molski

Marcin Molski: Nowoczesna kosmetologia, PWN, Warszawa 2014

Niech Was nie zwiedzie tytuł, nie jest to bowiem kolejny podręcznik zestawiającyze sobą zabiegi i kosmetyki. Nowoczesna kosmetologia w tym ujęciu to przewodnik
o dobrych zwyczajach, które prowadzą do osiągnięcia trwałych rezultatów, swoistego dobrostanu organizmu. Tak pojęta kosmetologia wiele uwagi poświęca odpowiedniej diecie, zaletom płynącym z aktywności fizycznej, detoksykacji organizmu, czy właściwemu doborowi suplementów. Kosmetyki i zabiegi to elementy większej całości – są ważne, ale nie wystarczające i taki, holistyczny sposób myślenia o kosmetologii i kosmetyce przybliża nam Autor.

Oddajmy głos Autorowi, doktorowi habilitowanemu Marcinowi Molskiemu, w Przedmowie w ten sposób uzasadnia koncepcję książki: Dopiero połączenie wymienionych czynników [dieta, ruch, suplementy, detoksykacja – przyp. Redakcji] z odpowiednio przeprowadzonym zabiegiem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii kosmetycznych daje szansę na spektakularny efekt końcowy, utrzymujący się w czasie. Zastosowanie tylko kosmetyku lub/i zabiegu to działanie nastawione na doraźny efekt, rozczarowujący, zarówno z punktu widzenia jego trwałości, jak i zainwestowanych w jego uzyskanie środków.
Autor, pracownik dydaktyczny na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prowadzi nas przez wybrane zagadnienia z niezwykłą precyzją i szczegółowością. Tom pierwszy  jest poświęcony detoksykacji, dietom oraz ruchowi. Na początku Autor zajmuje się podziałem detoksykantów, sposobom detoksykacji oraz podaje wykaz roślin służących wymienionemu celowi – od ziół, agrestu, czy bakłażana
po egzotyczne rośliny andyjskie, amazońskie, czy azjatyckie.

ks 2Naszą uwagę najbardziej jednak przykuwa w tym tomie część druga, poświęcona dietom i zagadnieniom związanym z odżywianiem.
Na 300 stronach poznajemy poszczególne, popularne diety (także kosmetyczne) wraz z ich charakterystyką, dostajemy zestawienie faktów i mitów z zakresu dietetyki (np. czy mięso jest niezbędne do życia, czy ryby i owoce morza można jeść bez ograniczeń), bardzo szczegółowo zostały potraktowane niezbędne składniki diety wraz ze źródłami ich pozyskiwania i mnóstwem przykładów. Nie jest to jedynie „suchy” wykład z chemii, a ciekawa opowieść o zwyczajach żywieniowych, kontrowersjach i pytaniach, które pojawiają się w odniesieniu do zdrowego żywienia (min. dotyczące cukru i jego substytutów, mięsa). Autor pisze także o zagrożeniach i szkodliwych składnikach diety czy substancjach antyodżywczych. Tematów jest wiele, ale każdy z nich jest opisany w sposób zajmujący i bardzo dociekliwy. Ta część książki robi naprawdę duże wrażenie.

Część zamykająca tomu dotyczy ruchu i jego pozytywnego wpływu na organizm ludzki (Autor nie omija także negatywnych jego skutków). Jest to krótki rozdział, ale przedstawiający najistotniejsze zagadnienia.

Drugi tom wydawnictwa skupia się na kosmetykach i zabiegach.
Odnajdziemy więc w nim ks 3dział dotyczący składników aktywnych (roślinnych i zwierzęcych)z licznymi przykładami ich pozyskiwania i zastosowaniu w kosmetyce, poznamy też nośniki, naturalne konserwanty, przeciwutleniacze i barwniki stosowane w kosmetykach, ale i przemyśle spożywczym. W dziale dotyczącym suplementów odnajdziemy naturalne suplementy, mikro- i makroelementy, witaminy wraz z zapotrzebowaniem organizmu w różnych okresach życia, objawami niedoborów, występowaniem w pożywieniu, czy zastosowaniem w kosmetyce. Bardzo interesujące są fragmenty dotyczące suplementów dla mózgu i suplementów deficytowych (których stężenie zmniejsza się wraz z wiekiem lub ulega wahaniom).

Dopiero na zakończenie książki czytelnik ma możliwość zapoznania się z określonymi zabiegami kosmetycznymi zaprezentowanymi przez Autora. Taka kolejność jest zgodna z filozofią zaprezentowaną w książce. Zostały więc opisane szczególnie ciekawe zabiegi, te z pogranicza nauk, wykorzystujące osiągnięcia technologiczne z zakresu biologii i chemii (min. tlenoterapia, kawitacja, jonoforeza, kriolipoliza). Oczywiście jest to wybór, nie dostaniemy więc szczegółowej listy wszystkich dostępnych zabiegów stosowanych w kosmetologii.

Co zasługuje na szczególne uwzględnienie: książka jest niezwykle estetycznie wydana.
Jest po prostu przyjemna dla oka i już sam jej wygląd zachęca do poczytania. A układ treści i użyta czcionka sprawiają, że jest przyjazna czytelnikowi, który może skupić się na przyswajaniu wiedzy, a nie na samym procesie czytania.  Ilustracje kolorowe, zdjęcia znajdują się na końcu każdego tomu, z przedstawień graficznych dominują wzory chemiczne. Co ważne, książka jest też dostępna w adekwatnej do jakości, ale nadal przystępnej, cenie.

Dlaczego polecamy Nowoczesną kosmetologię? Przede wszystkim dlatego, że prezentuje naprawdę nowoczesne podejście, w którym kosmetologia nie jest wyizolowaną wiedzą,
a częścią nauki o człowieku w ogóle. Skupia uwagę na długofalowych i trwałych sposobach poprawy jakości życia, na przenikaniu różnych dziedzin nauki, selekcjonuje korzystne składniki diety, rozumianej jako sposób odżywania się, a nie krótkotrwałe działanie zmniejszające wagę ciała, i wskazuje optymalne składniki kosmetyczne.
Ta książka dokłada swoją cegiełkę w kształtowaniu świadomego konsumenta, dlatego polecamy ją wszystkim, którzy interesują się szeroko pojętym zdrowiem.

Marcin Molski: Nowoczesna kosmetologia
Tom I: Detoksykacja, dieta, ruch
Tom II: Kosmetyki, zabiegi, suplementy
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A., Warszawa 2014

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Guru medycyny estetycznej o sobie, czyli „Zatrzymać czas” doktora Gojdzia

W Polsce znają go wszyscy specjaliści z branży medycyny estetycznej. Miłośnik zabiegów z użyciem laserów i …

2 komentarze

  1. 2 tomy zamówione i już do mnie jadą.
    Dziękuję za cenną recenzję.

  2. Niewiele jest chyba takich pozycji na rynku księgarskim, albo o nich nie słyszałam. Wcześniej czytałam coś z tego zakresu wiedzy, ale raczej były to podstawowe informacje, które można znaleźc wszędzie. Czuję się poważnie zachęcona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś robotem: *