poniedziałek , 23 Kwiecień 2018
Strona główna / Recenzje / Nasza recenzja: Medycyna estetyczna i kosmetologia

Nasza recenzja: Medycyna estetyczna i kosmetologia

Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014

Dynamiczny postęp, jaki dokonuje się każdego dnia w dziedzinie dermatologii, medycynie estetycznej i kosmetologii, skutkuje ciągłą potrzebą doskonalenia wiedzy przez specjalistów zajmujących się wymienionymi dziedzinami. Świetną odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest pozycja: Medycyna kosmetyczna i kosmetologia autorstwa dr n. med. Kamili Padlewskiej, którego celem jest przybliżenie najnowszych osiągnięć kosmetologii.

Autorka to specjalista dermatolog-wenerolog z długoletnią praktyką w dziedzinie dermatologii estetycznej i laserowej i bogatym doświadczeniem zdobywanym w placówkach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W napisanej przez nią książce widać wyraźny zmysł dydaktyczny autorki (która jest wykładowcą Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie), łączącej bogatą wiedzę z pożądaną prostotą przekazu.

Medycyna kosmetyczna i kosmetologia podzielona jest na kilka rozdziałów systematyzujących i rozszerzających wiedzę: od budowy i fizjologii skóry, która uwzględnia zmiany skórne zachodzące na poszczególnych etapach życia, przez niezwykle pomocny w pracy kosmetologa rozdział dotyczący składu preparatów kosmetycznych, w którym znajdziemy min. regulacje prawne,  rzetelny dział zajmujący się kosmetykami organicznymi, czy wybranymi składnikami aktywnymi oraz rozdział dotyczący leczenia zewnętrznego i ogólnego chorób skóry, metod diagnostycznych, czy (dość rozbudowanego działu) zabiegów fizykoterapeutycznych. Ta część książki ma charakter podręcznikowy, przejrzyście przedstawia się kolejne, rozbudowane definicje, regulacje prawne i aktualny stan wiedzy dotyczący wybranego zagadnienia. Pojawiają się nieoczywiste zagadnienia, np. dotyczące wpływu psychiki na stan skóry, czy naprawdę szeroki wykaz rodzajów masek kosmetycznych. Zdjęć, czy rycin w tej części jest niezwykle mało, przeważa wiedza encyklopedyczna.

W drugiej części (od 4. rozdziału książki) czytelnik może prześledzić opis najczęstszych zmian i chorób skóry. W tej części opisom towarzyszą zdjęcia ilustrujące dany przypadek. Każdemu z zagadnień oprócz tego towarzyszy informacja dotycząca przyczyny powstawania zmian, ich objawy i sposoby leczenia. Oprócz wykwitów skórnych, grzybicy, czy chorób alergicznych, pojawiają się także np. reakcje fototoksyczne, uszkodzenia spowodowane działaniem temperatur, czy zmiany barwnikowe. Szczegółowo także zostały opisane stany przedrakowe i rakowe, co także jest zilustrowane odpowiednimi zdjęciami. To bardzo wartościowy rozdział, w którym mamy przegląd schorzeń od stosunkowo niegroźnych (np. brodawki) po skomplikowane i wymagające zdecydowanego leczenia. Znajdziemy w nim też zagadnienia dotyczące chorób włosów czy paznokci.

Rozdziały zamykające to przegląd typów skór z uwzględnieniem zasad pielęgnacji (także przy skórach dziecięcych), krótka informacja dotycząca rodzajów włosów, aż po rozdział szósty, w którym znów mamy bogaty przegląd zabiegów odmładzających z zakresu medycyny estetycznej (np. peelingi, wypełniacze, toksyna botulinowa). Rozdział zawiera informacje dotyczące stosowanych preparatów, przeciwwskazania, czy procedury przeprowadzenia danego zabiegu. Pojawiają się także szczegółowe informacje dotyczące możliwych powikłań.

Podsumowując: Medycyna estetyczna i kosmetologia to profesjonalny i niezwykle pomocny podręcznik dla każdego kosmetologa. Co ważne, książka prezentuje aktualną, najświeższą wiedzę z zakresu dermatologii, bez której coraz trudniej w pracy fachowego kosmetologa. Miejscami jest to wiedza encyklopedyczna, miejscami otrzymujemy informacje dotyczące stanu prawnego, czy zdjęcia ilustrujące konkretne przypadki zmian skórnych. Co ciekawe, w książce nie ma tabel, ryciny pojawiają się sporadycznie i w uzasadnionych przypadkach. Nie umniejsza to wartości książki, wiedza jest na szczęście na tyle uporządkowana, że czytelnik niemal nie zauważa ich braku. Autorka prowadzi nas przez poszczególne zagadnienia wyodrębniając je w spójne działy, w których kolejne informacje wprowadza się przy pomocy bulletów (czyli punktatorów), dzięki temu zabiegowi wiedza może być bardziej skoncentrowana. Przejrzysty spis treści i końcowy skorowidz ułatwiają odnalezienie wybranych zagadnień.

Dla kogo jest Medycyna estetyczna i kosmetologia? Na pewno dla kosmetologów, którzy chcą rozwijać wiedzę. Książka jest raczej skierowana do profesjonalistów i studentów kosmetologii. To im więc szczególnie polecamy najnowszą publikację Wydawnictwa Lekarskiego PZWL.

Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia
Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014

Kamila Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014
oprawa miękka, 243 strony

Dominika Pawlikowska

Sprawdź także

Guru medycyny estetycznej o sobie, czyli „Zatrzymać czas” doktora Gojdzia

W Polsce znają go wszyscy specjaliści z branży medycyny estetycznej. Miłośnik zabiegów z użyciem laserów i …

3 komentarze

  1. ksiazka wartta polecenia i to nie tylko dla osob ktorej studiuje kosmetologie

  2. Ta strzykawa na okładce trochę odrzuca, ale sama ksiązka wydana jest ładnie. Nie miałam jeszcze okazji zajrzeć do środka

  3. raptem 243 strony, wiec medycyne estetyczna i kosmetologie mozna przeczyta bardzo szybko
    napisana wmiare prostym jezykiem, wiec jej czytanie nie powinno sprawic az tak duzego problemu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś robotem: *