poniedziałek , 23 Kwiecień 2018
Mezoterapia igłowa
Użycie igły pozwala skutecznie dostarczyć preparat wgłąb skóry | fot.: Fotolia
Strona główna / Zabiegi / Mezoterapia igłowa w pytaniach i odpowiedziach

Mezoterapia igłowa w pytaniach i odpowiedziach

Uporczywy cellulit, rozstępy, objawy starzenia skóry, czy łysienie to problemy, z którymi najczęściej zmagają się nasi klienci. W poszukiwaniu najskuteczniejszych metod ich zwalczania, przyjrzymy się dziś mezoterapii igłowej.

Dlaczego do zabiegów stosuje się igły, skąd potrzeba sięgania po tego typu metody w kosmetologii?


Ludzka skóra zbudowana jest z trzech warstw. Najbardziej zewnętrzna – naskórek, spełnia funkcję ochronną przede wszystkim przed przenikaniem substancji szkodliwych (drobnoustrojów oraz alergenów) oraz chroni przed przenikaniem promieni UV. Z dostępnych badań wynika, że jedynie ok. 0,3 % substancji zawartych w preparatach kosmetycznych stosowanych zewnętrznie w postaci masek, kremów, serum, ampułek, jest w stanie skutecznie przeniknąć przez naskórek. Zaczęto więc poszukiwać metod i sposobów na możliwie jak najlepszego  wtłoczenia substancji do głębszych warstw skóry.  Dostarczanie ich za pomocą igieł okazało się jednym z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych  rozwiązań. Nieco łagodniejszym zabiegiem jest inny rodzaj mezoterapii – mezoterapia mikroigłowa, o której można przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów.

Jakie są zalety mezoterapii igłowej?

Zabieg ten pozwala na wprowadzenie tzw. depozytów preparatu w skórę przy pomocy igły i strzykawki. Jest to zabieg o wielokierunkowym działaniu uzależnionym od koktajlu, jaki dobierzemy. Niewątpliwie ważny jest  fakt krótkiego gojenia się skóry, minimalnego ryzyka alergii, możliwość ekspozycji na promienie słoneczne, poprawa kondycji skóry rozłożona w czasie, choć widoczna już po pierwszym zabiegu. Odpowiednio dobrane koktajle, zawierające m.in.  kwas hialuronowy, minerały, kwas askorbinowy, biotynę, krzemionkę, dexpantenol, l-karnitynę czy kofeinę, znajdują zastosowanie w profilaktyce przeciwstarzeniowej i zniwelowaniu oznak starzenia, profilaktyce łysienia, redukcji cellulitu, redukcji rozstępów, poprawie  nawilżenia skóry.

Dla kogo jest przeznaczona?

Zabiegi na twarz są przeznaczone dla osób o cerze dojrzałej, po 40. roku życia. Jest to inna forma rewitalizacji i stymulacji do poprawy. Nie warto czekać z podęciem decyzji o mezoterapii do momentu, aż skóra będzie w naprawdę kiepskiej kondycji, bo wówczas zabieg da słabsze efekty. Jeżeli chodzi o ciało (cellulit, rozstępy, czy skórę głowy), ostrzykiwanie możemy wykonać u pacjentki w każdym wieku.

Jak przebiega seria zabiegów?

Dla uzyskania najlepszych efektów zabieg wykonuje się w serii. Choć powinna być ona dobierana indywidualnie, to zwykle wykonuje się zabiegi w następującym schemacie:

 • faza początkowa – 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych,
 • faza środkowa – 1 zabieg miesięcznie przez 2 miesiące,
 • faza podtrzymująca – 1 zabieg co 2-6 miesięcy.

Czy zabieg jest przyjemny ?


Niewątpliwie nie jest to metoda, która pozwalałaby na całkowity relaks  w trakcie zabiegu. Iniekcje mogą dawać uczucie dyskomfortu. W przypadku zabiegu na twarz możliwe jest nałożenie preparatu znieczulającego, co powinno znacząco poprawić odczucia.

Jakie są ewentualne wady zabiegu?

Nakłucia zwiększają ryzyko wystąpienia drobnych siniaczków, a przede wszystkim zaczerwienienia skóry po zabiegu. Do minusów należy też stosunkowo wysoki koszt spowodowany cenami preparatów.

Słowo o przeciwwskazaniach:


Ponieważ zabieg ten jest dość inwazyjny, należy przeprowadzić dokładny wywiad z klientem i wykluczyć przeciwwskazania. Do najważniejszych należą :

 • ciąża i karmienie piersią
 • alergia na składniki preparatu
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby nowotworowe
 • choroby metaboliczne
 • opryszczka
 • miejscowe stany zapalne

 Róża Detmer

Sprawdź także

moda na zabiegi medycyny estetycznej

Polki nie chcą starzeć się z godnością?

Kobiety z Europy Wschodniej znane są z tego, że zawsze starały się dbać o swój …

5 komentarzy

 1. Miałam chwile zwiatpienia, ale wytrwałam do końca kuracji.
  Teraz to już faktycznie wystarczy jeden zabieg przypominający co jakiś czas.
  A efekty…. powalające!!!!!

 2. a ja się jeszcze zastanawiam czy warto
  większość opinii jest pozytywna, ale zdarzają się też nienajlepsze

 3. mezoterapia igłowa na pewno nie jest dla kazedgo
  pomijajac wiek to zawsze należy brać uwagę czytajac takie opinie stopień wrażliwosci na ból

 4. Korzystałam i polecam 🙂

 5. pierwszy raz na mezaterapie poszłam w wieku 39 lat
  obecnie korzystam częściek z mikro-igłowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Potwierdź, że nie jesteś robotem: *