Mezoterapia igłowa w pytaniach i odpowiedziach

10
3192
Mezoterapia igłowa
Użycie igły pozwala skutecznie dostarczyć preparat wgłąb skóry | fot.: Fotolia

Uporczywy cellulit, rozstępy, objawy starzenia skóry, czy łysienie to problemy, z którymi najczęściej zmagają się nasi klienci. W poszukiwaniu najskuteczniejszych metod ich zwalczania, przyjrzymy się dziś mezoterapii igłowej.

Dlaczego do zabiegów stosuje się igły, skąd potrzeba sięgania po tego typu metody w kosmetologii?


Ludzka skóra zbudowana jest z trzech warstw. Najbardziej zewnętrzna – naskórek, spełnia funkcję ochronną przede wszystkim przed przenikaniem substancji szkodliwych (drobnoustrojów oraz alergenów) oraz chroni przed przenikaniem promieni UV. Z dostępnych badań wynika, że jedynie ok. 0,3 % substancji zawartych w preparatach kosmetycznych stosowanych zewnętrznie w postaci masek, kremów, serum, ampułek, jest w stanie skutecznie przeniknąć przez naskórek. Zaczęto więc poszukiwać metod i sposobów na możliwie jak najlepszego  wtłoczenia substancji do głębszych warstw skóry.  Dostarczanie ich za pomocą igieł okazało się jednym z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych  rozwiązań. Nieco łagodniejszym zabiegiem jest inny rodzaj mezoterapii – mezoterapia mikroigłowa, o której można przeczytać w jednym z wcześniejszych artykułów.

Jakie są zalety mezoterapii igłowej?

Zabieg ten pozwala na wprowadzenie tzw. depozytów preparatu w skórę przy pomocy igły i strzykawki. Jest to zabieg o wielokierunkowym działaniu uzależnionym od koktajlu, jaki dobierzemy. Niewątpliwie ważny jest  fakt krótkiego gojenia się skóry, minimalnego ryzyka alergii, możliwość ekspozycji na promienie słoneczne, poprawa kondycji skóry rozłożona w czasie, choć widoczna już po pierwszym zabiegu. Odpowiednio dobrane koktajle, zawierające m.in.  kwas hialuronowy, minerały, kwas askorbinowy, biotynę, krzemionkę, dexpantenol, l-karnitynę czy kofeinę, znajdują zastosowanie w profilaktyce przeciwstarzeniowej i zniwelowaniu oznak starzenia, profilaktyce łysienia, redukcji cellulitu, redukcji rozstępów, poprawie  nawilżenia skóry.

Dla kogo jest przeznaczona?

Zabiegi na twarz są przeznaczone dla osób o cerze dojrzałej, po 40. roku życia. Jest to inna forma rewitalizacji i stymulacji do poprawy. Nie warto czekać z podęciem decyzji o mezoterapii do momentu, aż skóra będzie w naprawdę kiepskiej kondycji, bo wówczas zabieg da słabsze efekty. Jeżeli chodzi o ciało (cellulit, rozstępy, czy skórę głowy), ostrzykiwanie możemy wykonać u pacjentki w każdym wieku.

Jak przebiega seria zabiegów?

Dla uzyskania najlepszych efektów zabieg wykonuje się w serii. Choć powinna być ona dobierana indywidualnie, to zwykle wykonuje się zabiegi w następującym schemacie:

  • faza początkowa – 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych,
  • faza środkowa – 1 zabieg miesięcznie przez 2 miesiące,
  • faza podtrzymująca – 1 zabieg co 2-6 miesięcy.

Czy zabieg jest przyjemny ?


Niewątpliwie nie jest to metoda, która pozwalałaby na całkowity relaks  w trakcie zabiegu. Iniekcje mogą dawać uczucie dyskomfortu. W przypadku zabiegu na twarz możliwe jest nałożenie preparatu znieczulającego, co powinno znacząco poprawić odczucia.

Jakie są ewentualne wady zabiegu?

Nakłucia zwiększają ryzyko wystąpienia drobnych siniaczków, a przede wszystkim zaczerwienienia skóry po zabiegu. Do minusów należy też stosunkowo wysoki koszt spowodowany cenami preparatów.

Słowo o przeciwwskazaniach:


Ponieważ zabieg ten jest dość inwazyjny, należy przeprowadzić dokładny wywiad z klientem i wykluczyć przeciwwskazania. Do najważniejszych należą :

  • ciąża i karmienie piersią
  • alergia na składniki preparatu
  • choroby autoimmunologiczne
  • choroby nowotworowe
  • choroby metaboliczne
  • opryszczka
  • miejscowe stany zapalne

[divider style=”dotted” top=”20″ bottom=”20″]

 Róża Detmer