Kilka słów o wpływie masażu na organizm człowieka

6
8601
Masaż a zdrowie
Masaż jest jedną z najstarszych form leczenia. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił część rytuału religijnego | fot.: Fotolia

Dla wielu z nas masaż jest zabiegiem, który stosuje się na określoną dolegliwość, czy dla zrelaksowania się po ciężkim dniu. Tymczasem masaż to zabieg, który warto stosować dla poprawy ogólnego stanu ciała… i duszy.

Współczesny człowiek, ponaglany tempem życia, jest narażony na ogromny stres, który wpływa na zakłócenie równowagi między zdrowiem fizycznym i psychicznym. Brak równowagi objawia się jako choroby cywilizacyjne o podłożu psychicznym, fizycznym, czy społecznym. Zadaniem profesjonalnego masażu jest przywracanie tej harmonii, dlatego jest on integralnym składnikiem odnowy biologicznej.

Czym jest masaż?
Masaż jest jedną z najstarszych form leczenia. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie stanowił część rytuału religijnego. Również w starożytnej Grecji miał szczególne znaczenie dla sportowców, którzy brali udział w igrzyskach olimpijskich.

Jest to metoda leczenia wewnętrznych i zewnętrznych objawów chorobowych, która ma wpływ na zachowanie równowagi ciała i ducha. Polega na mechanicznym oddziaływaniu na tkanki, co z kolej wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm.  Ma działanie lecznicze, profilaktyczne, relaksacyjne oraz kosmetyczne. Wpływa na spowolnienie fizjologicznego procesu starzenia i polepszenie jakości życia.

Masaż to oddziaływanie dotykiem, który przenika do mięśni, kości oraz narządów wewnętrznych. Osoba masowana powinna być rozluźniona, bierna, co pozwala na skuteczniejsze oddziaływanie masażysty. W masażu stosowanym w odnowie biologicznej organizm człowieka należy traktować holistycznie, a nie zajmować się jedynie kondycją fizyczną. Masaż oddziałuje na skórę, tkankę podskórną, mięśniową,
na stawy, aparat więzadłowy, na układ krążenia, oddechowy, nerwowy, pokarmowy
i moczowy. Polepsza przemianę materii i wpływa na krążenie energii witalnej.

Masaż to jedna z najstarszych metod zapewniających równowagę między ciałem i umysłem

Co dzieje się z organizmem podczas masażu?
Podczas masażu ze skóry usuwane są obumarłe komórki naskórka, co wpływa
na poprawę oddychania skóry poprzez otwarcie jej porów.  Przyczynia się tym samym do szybszej odbudowy uszkodzonych komórek naskórka. Umożliwia również wprowadzenie do organizmu substancji odżywczych, pielęgnacyjnych i leczniczych.
Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i sprężystość skóry. Poprawia krążenie krwi i limfy, doprowadza do szybszego dostarczania tkankom i organom substancji odżywczych oraz wpływa na szybsze wydalaniu produktów przemiany materii.

Masaż wpływa na wszystkie rodzaje tkanki łącznej (tkankę łączną właściwą wiotką, tkankę łączną właściwą zbitą, tkankę kostną, tkankę chrzęstną, tkankę tłuszczową oraz tkankę siateczkową) powodując jej rozluźnienie, albo napięcie i uelastycznienie, zależnie od tego czy jest to masaż relaksacyjny, czy pobudzający o zwiększonej intensywności ruchów. Pod wpływem masażu tkanka kostna i chrzęstna są lepiej odżywione, co przeciwdziała procesom zwyrodnieniowym. Masaż rozbija i rozdrabnia komórki tłuszczowe, które ulegają szybszemu procesowi spalania. Wpływa na tkankę siateczkową, polepsza jej odżywienie, prowadzi do wzmożenia procesów wytwórczych składników morfotycznych krwi oraz wzmaga odporność organizmu.

Fizjoterapia małyKolejną zaletą masażu jest działanie bezpośrednie na mięśnie szkieletowe poprzecznie prążkowane i pośrednie na mięśnie gładkie oraz mięsień sercowy.
I znowu, zależnie od zastosowanego masażu, możemy obniżać lub zwiększać napięcie mięśniowe. Masaż polepsza zdolność mięśni do pracy – już po 5 minutach wzrasta zdolność zmęczonego mięśnia do pracy nawet 3-5krotnie w porównaniu z biernym wypoczynkiem. Masaż zwiększa wytrzymałość i elastyczność aparatu więzadłowego oraz ruchomość stawu. Wpływa na pracę układów krwionośnego i limfatycznego, usprawnia funkcję transportowe, oczyszczające
i regeneracyjne. Podczas masażu naczynia krwionośne i chłonne rozszerzają się, co zwiększa szybkość przepływu krwi i limfy, dzięki czemu tkanki otrzymują substancje odżywcze i tlen. Masaż likwiduje objawy zastoinowe i przyśpiesza wchłanianie się obrzęków. Zwiększa się odpływ krwi w żyłach, a zmniejsza opór krwi w tętnicach,
co poprawia pracę serca (zwiększa się pojemność minutowa serca). W konsekwencji zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki i poprawia się czynność filtracyjna nerek (można zauważyć, że po masażu następuje zwiększona ilość wydalanego moczu).

W zależności od zastosowanego masażu, może on działać uspokajająco
lub pobudzająco na układ nerwowy. Ma wpływ na przewodnictwo nerwów czuciowych i ruchowych. Masaż zwiększa ruchomość klatki piersiowej i tym samym powoduje wzrost pojemności życiowej płuc. Podczas masażu polepsza się ukrwienie i odżywienie narządów układu pokarmowego i przyspiesza się proces trawienia, wydalania niestrawionych produktów, co korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.

Masaż, a przepływ energii w organizmie
relaks-gwiazdki-malyCzłowiek to jednostka energetyczna umieszczona między wszechświatem, a ziemią, przez którą przepływa energia pochodząca z ziemi, kosmosu,
z powietrza oraz pożywienia.
Choroba pojawia się w momencie wystąpienia zakłóceń w przepływie energii, a dolegliwości fizyczne to jedynie widoczny objaw tego stanu rzeczy. To prawidłowy przepływ energii jest warunkiem harmonijnego funkcjonowania.
Do czynników, które mają wpływ na zachwianie równowagi energetycznej należą: stres, nadpobudliwość nerwowa, stany przygnębienia, przemęczenie, wzmożone napięcie wewnętrzne, zaburzenia krążenia krwi oraz zbyt mała aktywność fizyczna. Masaż nie tylko wpływa na ciało, ale również na kanały, ośrodki i ciała energetyczne osoby masowanej. Wykorzystanie różnych technik podczas masażu wpływa na zwiększenie krążenia energii tam, gdzie występuje jej deficyt, a zmniejszenie w tych częściach, gdzie jest jej nadmiar przy równoczesnym utrzymaniu naturalnego przepływu energii.

 

Dorota Słowik

Bibliografia:

  • Magiera Leszek:  Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Kraków 2012
  • Prochowicz Zygmunt: Podstawy masażu leczniczego, Warszawa 2007
  • Zborowski Adam: Masaż klasyczny, Kraków 2008