Co oznaczają symbole na opakowaniach kosmetyków?

6
8326
Warto czytać etykiety przed podjęciem decyzji o zakupach | fot.: Fotolia

Na każdym opakowaniu naszych kosmetyków, oprócz składu i daty przydatności do użycia, możemy znaleźć wiele przydatnych informacji np. w jakim terminie od otwarcia powinniśmy wykorzystać dany produkt do pielęgnacji albo, czy był testowany na zwierzętach. Warto znać najważniejsze spośród nich, aby móc dokonać świadomego wyboru w drogerii.

Jar With Open CoverZnak PAO – w skrócie Period After Opening. Otwarty słoik, na którym informację dotyczącą długości użytkowania kosmetyku począwszy od pierwszego otworzenia. Standardowo czas ten podaje się w miesiącach. Najkrócej możemy używać kremów pod oczy (3-6 miesięcy), zależnie od trwałości użytych składników, kremy będą skuteczne (i bezpieczne) przez 6-12 miesięcy, przez około rok stosować można szampony, płyny pod prysznic, balsamy, czy odżywki do włosów.  Kosmetyki „kolorowe” zachowają swoje wartości przez średnio 6 miesięcy w przypadku tuszu do rzęs, rok – podkłady, czy lakiery do paznokci, aż po 2-letni okres użytkowania, który zazwyczaj wyróżnia cienie do powiek czy perfumy. Mydła twarde zachowają swoje właściwości praktycznie dożywotnio, natomiast kosmetyki ekologiczne mogą mieć znacznie krótszy czas, w którym zachowają swoje właściwości. Używanie preparatów dłużej, niż na oznaczeniu, niesie ze sobą na przykład ryzyko alergii, a w najlepszym przypadku – słabsze działanie składników aktywnych.

nie testowane na zwierzetachZnaczek białego królika na czarnym tle oznacza, że ani kosmetyk, ani żaden z jego składników nie były testowane na zwierzętach przed dopuszczeniem na rynek. Osoby, którym los zwierząt w laboratoriach nie jest obojętny, powinny zwrócić też uwagę na sformułowania: Beauty Without Cruelty (piękno bez okrucieństwa),  Not Tested on Animals (nie testowane na zwierzętach), czy Animal Friendly (przyjazne dla zwierząt).

 

 

recyklingSymbol oznaczający, że opakowanie produktu nadaje się do recyklingu. Nie należy go mylić ze znakiem Grune Punkt (Zielony Punkt), który mówi nam o tym, że producent wniósł wkład finansowy w budowanie systemu odzysku materiału i jego przetwarzania przez organizację Rekopol.

 

 

 

bezpieczny

 

Symbol dzięki któremu możemy się dowiedzieć, czy dany produkt jest bezpieczny dla naszej powłoki ozonowej i nie zawiera toksycznych freonów.

 

 

 

aluminium

 

 

Informacja, z jakiego tworzywa jest zrobione opakowanie danego produktu.

 

 

ulotka

 

Do opakowania została dołączona ulotka informacyjna, na której zawarty został skład i sposób użytkowania kosmetyku.

 

 

 

łatwopalny

 

Ten symbol najczęściej spotykamy na produktach w aerozolu. Oznacza łatwopalność.

 

 

 

Dzięki takim oznakowaniom możemy świadomie wybierać produkty, decydować, czy spośród kilku podobnych do siebie kosmetyków zdecydować się na przykład na te, które są bardziej bezpieczne dla środowiska, a do ich testowania nie wykorzystywano zwierząt.

Kamila Skóra